قند ایران اسلامی دانشگاه دانشجویان خبر

قند: ایران اسلامی دانشگاه دانشجویان خبر دانشگاه

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی کدام طرف ضرر می‌کند؟ , رفتن بوئینگ از ایران

پس از شروع گمانه‌زنی‌های جدی که با خروج دولت آمریکا از برجام اتفاق افتاد، بعضی از قراردادهای اقتصادی با ولی و اگرهایی مواجه شده‌اند و در این بین به نظر می‌رسد ی

کدام طرف ضرر می‌کند؟ , رفتن بوئینگ از ایران

رفتن بوئینگ از ایران؛ کدام طرف ضرر می کند؟

عبارات مهم : ایران

پس از شروع گمانه زنی های جدی که با خروج دولت آمریکا از برجام اتفاق افتاد، بعضی از قراردادهای اقتصادی با ولی و اگرهایی مواجه شده است اند و در این بین به نظر می رسد یکی از مهم ترین شرکت هایی که بازگشتش به کشور عزیزمان ایران نامشخص خواهد بود، بوئینگ است.

به گزارش ایسنا، شرکت هواپیماساز بوئینگ آمریکا که از چند دهه قبل به عنوان بزرگترین غول هواپیماسازی در حوزه جت های مسافربری آشنا شده است می تواند امروز سرنوشتی را تجربه کند که در وقت نهایی کردن قرارداد خود با شرکت های هواپیمایی ایرانی به هیچ عنوان به آن فکر نمی کرد.

بوئینگ که در سال های ابتدایی دهه ۵۰ مهم ترین تامین کننده هواپیماهای کشور عزیزمان ایران ایر به حساب می آمد، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و با برقراری تحریم های یکجانبه ایالات متحده علیه کشور عزیزمان ایران مجبور شد جهت حدود چهار دهه این بازار مهم خود در خاورمیانه را از دست بدهد و تا نهایی شدن توافق هسته ای کشور عزیزمان ایران امکان بازگشت نیابد.

کدام طرف ضرر می‌کند؟ , رفتن بوئینگ از ایران

پس از اجرایی شدن برجام کشور عزیزمان ایران ایر و بوئینگ مذاکرات جدی خود جهت خرید هواپیماهای تازه از سوی کشور عزیزمان ایران را شروع کردند که بعد از چند ماه گمانه زنی آخر دو طرف به یک قرارداد نهایی رسیدند که در جریان آن هواپیماساز آمریکایی ۸۰ فروند جت خود را به کشور عزیزمان ایران می فروخت. در این چهارچوب کشور عزیزمان ایران باید در یک برنامه بلندمدت ۵۰ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ و ۳۰ فرورند بوئینگ ۷۷۷ دریافت می کرد.

بر اساس بندهای گنجانده شده است در توافق، اردیبهشت امسال موعدی بود که باید نخستین فروند بوئینگ به کشور عزیزمان ایران می رسید ولی در عوض سنگ اندازی های دولت آمریکا مانع از آن شد تا آخر با خروج رسمی ترامپ از برجام بوئینگ بعد از چند هفته گمانه زنی رسما اعلام کند که دیگر امکان فروش هواپیما به کشور عزیزمان ایران را نخواهد داشت.

پس از شروع گمانه‌زنی‌های جدی که با خروج دولت آمریکا از برجام اتفاق افتاد، بعضی از قراردادهای اقتصادی با ولی و اگرهایی مواجه شده‌اند و در این بین به نظر می‌رسد ی

در کنار کشور عزیزمان ایران ایر شرکت هواپیمایی آسمان نیز توافقی جهت خرید ۶۰ فروند هواپیما با بوئینگ امضا کرده بود که رقم تقریبی آن نیز ۶ میلیارد دلار تخمین زده می شود. به این ترتیب با رفتن بوئینگ از کشور عزیزمان ایران این شرکت زیان های قابل توجهی خواهد دید.

اصلی ترین زیان به حوزه منابع درآمدی بوئینگ بازمی گردد. شرکت آمریکایی که از سال ها پیش رقابتی سنگین با ایرباس داشته، در بازار کشور عزیزمان ایران توانسته بود ۱۴۰ هواپیمای تازه بفروشد که رقم آن بر اساس توافق های نهایی حدود ۱۴ میلیارد دلار یعنی ۶۰ هزار میلیارد تومان بود. این عدد بزرگ جهت هواپیماساز آمریکایی که با بازار اشباع شده است در بسیاری از حوزه های مالی خود مواجه هست، قطعا گزینه ای بود که می توانست با توافق با دیگر شرکت های ایرانی افزایشی جدی پیدا کند.

در کنار آن بوئینگ در روزهای ابتدایی نهایی شدن توافقش با کشور عزیزمان ایران اعلام کرده بود که قراردادهای تازه به اشتغالزایی چند هزار نفری در آمریکا منجر می شود و از این منظر نیز اهمیتی جدی در معامله تازه وجود دارد. از این رو به نظر می رسد شرکت آمریکایی در سه حوزه درآمد، جذب بازارهای تازه و زیاد کردن توان اشتغالزایی بعد از رفتن از کشور عزیزمان ایران زیان های جدی خواهد کرد.

کدام طرف ضرر می‌کند؟ , رفتن بوئینگ از ایران

از سوی دیگر شرکت های ایرانی نیز یکی از مهم ترین منابع تامین کننده ناوگانشان را از دست دادند. کشور عزیزمان ایران که طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی نیاز به ۵۰۰ فروند هواپیمای تازه دارد، می توانست از هواپیماهای بوئینگ که پیش از این ایمنی و کیفیت ارزش تایید شده است بود، استفاده جدی کند ولی امروز دیگر این فروشنده مهم در دسترس نخواهد بود.

اتفاق دیگر نبود مجوزهای مورد نیاز از سوی دولت آمریکاست که در کنار بوئینگ دیگر شرکت های هواپیماساز که حداقل ۱۰ درصد از قطعاتشان را از آمریکایی ها تامین می کنند را مشمول بر می شود. اگر کشور عزیزمان ایران بتواند با دور زدن این قانون از شرکت های هواپیماساز دیگر نیاز ناوگان خود را تامین کند، قطعا زیان به وجود آمده یکطرفه می شود ولی در غیر این صورت احتمالا آنچه در جریان این رفت و آمدها اتفاق افتاده، زیانی دوجانبه است که لااقل شرکت های ایرانی باید جهت عبور از آن برنامه ریزی تازه داشته باشند.

پس از شروع گمانه‌زنی‌های جدی که با خروج دولت آمریکا از برجام اتفاق افتاد، بعضی از قراردادهای اقتصادی با ولی و اگرهایی مواجه شده‌اند و در این بین به نظر می‌رسد ی

واژه های کلیدی: ایران | توافق | بوئینگ | آمریکا | ایرانی | آمریکایی | دولت آمریکا | هواپیمای بوئینگ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz