قند ایران اسلامی دانشگاه دانشجویان خبر

قند: ایران اسلامی دانشگاه دانشجویان خبر دانشگاه

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ادعای قطع عرضه دلار به صرافی‌ها رد شد

با وجود اینکه بعضی صراف‌ها اعلام می‌کنند که عرضه دلار بانکی به آنها قطع شده است و فقط یورو ارائه می‌شود، اصل ماجرا این گونه نیست. ولی در کنار عرضه دلار پیشنهاد

ادعای قطع عرضه دلار به صرافی‌ها رد شد

ادعای قطع عرضه دلار به صرافی ها رد شد

عبارات مهم : بازار

با وجود اینکه بعضی صراف ها اعلام می کنند که عرضه دلار بانکی به آنها قطع شده است و فقط یورو ارائه می شود، اصل ماجرا این گونه نیست. ولی در کنار عرضه دلار پیشنهاد دریافت یورو وجود دارد.

به گزارش ایسنا، به طور معمول بانک مرکزی از کانال صرافی بانک ها روزانه تعداد مشخصی ارز به صرافی ها عرضه می کند. آنها این ارز را با اختلاف قیمت حدود ۱۰ تا ۱۵ تومانی به مشتریان عرضه می کردند که در کنار آن دلارهای در اختیار خود را نیز به فروش می رسانند. معمولا ارزی که بانک مرکزی به بانک ها می دهد، سقف ۱۰۰ هزار دلاری داشته و در مرحله اول ۵۰ هزار دلار دریافت و در صورت فروش تا ۵۰ هزار دلار دیگر قابل دریافت بود.

اخیرا و در جریان نوسانات بازار ارز روال تا حدی متفاوت شد به طوری که در حدود دو هفته اخیر ارزی که بانک مرکزی به صرافی ها ارائه می کرد، تا حدی کمتر شده است و قیمت مشخصی جهت آن اعلام می شد که اختلاف تا ۳۰۰ تومانی با قیمت در بازار آزاد داشت. به گونه ای که دلار ۴۵۰۰ تومان از طریق بانک مرکزی در اختیار صرافی ها قرار می گرفت و باید با همان قیمت به فروش می رفت. در حالی که صرافی ها دلار در اختیار خود را با قیمت آزاد حدود ۴۸۰۰ می فروختند که این اختلاف باعث ایجاد شرایط نامناسبی در بازار شد. بر این اساس این سیاست که در کمتر از دو هفته به اجرا درآمد از سوی بانک مرکزی منتفی شد. به گونه ای که اکنون دلاری که از کانال صرافی بانک ها به صراف ها ارائه می شود، اختلاف قیمت چندانی با دلار آزاد ندارد.

ادعای قطع عرضه دلار به صرافی‌ها رد شد

در روزهای اخیر بعضی صرافی ها اعلام می کنند که بانک مرکزی دیگر در عرضه روزانه خود دلار به آنها ارائه نمی کند و تنها پایه بر یورو قرار گرفته هست. پیگیری عنوان از مسئولان مربوطه و البته بعضی صرافی ها از این حکایت دارد که به هیچ عنوان این اتفاق نیفتاده و عرضه بانک مرکزی همچنان جهت اسکناس در قالب دلار و یورو انجام می شود که از قبل هم این گونه بود به طوری که عرضه اسکناسی دلار و یورو و جهت حواله سایر ارزها را مشمول بر می شد.

اما عنوان تازه این است که بانک مرکزی در هنگام ارائه ارز به صراف ها تاکید بر این دارد که یوروی بیشتری تحویل بگیرند تا نسبت به دلار، ولی به هیچ عنوان منعی جهت پرداخت دلار وجود ندارد. علت پیشنهاد یورو این است که به مرور استفاده از این ارز در بین مردم مرسوم تر شده است و در هر جایی که امکان جایگزینی دلار دارد بتوانند از یورو استفاده کنند. این در حالی است که از چندی پیش بانک مرکزی تاکید دارد دلار از تناوب مبادلات بانکی خارج شده است و عمده مبادلات بر اساس یورو و سایر پول های محلی انجام می شود از این رو نشانه حرکت به سمت استفاده از ارزهایی غیر از دلار در بازار و مبادلات کشور عزیزمان ایران خواهد بود.

با وجود اینکه بعضی صراف‌ها اعلام می‌کنند که عرضه دلار بانکی به آنها قطع شده است و فقط یورو ارائه می‌شود، اصل ماجرا این گونه نیست. ولی در کنار عرضه دلار پیشنهاد

واژه های کلیدی: بازار | مرکزی | اختلاف | دریافت | استفاده | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz